Ramazan

Jet imamlara defolu namaz uyarısı

Jet imamlara defolu namaz uyarısı

Giriş: 08 Temmuz 2013, 18:52 Güncelleme: 08 Temmuz 2013, 19:05

Adana Müftüsü Arif Gökce, kamuoyunda "jet imam" olarak bilinen din görevlilerinin hızlı kıldırdığı teravih namazlarının defolu olduğunu söyledi. Gökçe, teravih namazının en az sürmesi gereken süreyi de verdi.

Gökçe, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün bütün İslam aleminin Ramazan ayı dolayısıyla ilk teravih namazını kılacağını ve ilk sahura kalkacağını hatırlattı.

Özellikle teravih namazlarında imamların namazı hızlı kıldırmaması gerektiğini belirten Gökce, hızlı kıldırılan namazın defolu olacağını ifade etti. Gökce, "Teravih namazlarında bir kısır döngü oluşuyor. Cemaat imamı tetikliyor, sanki böyle hızlı kıldıran imamlar 'aferin'i fazla alıyorlar, onlar aferini fazla aldıkça imamlar hızlanıyor, imamlar hızlandıkça cemaat aferini çoğaltıyor. Böylece bizim kıldığımız namazlar yüzde 95 oranında Allah bizi affetsin caminin dışına çıkamıyor, bu şekliyle çıkamaz. Çünkü teravih, yavaş yavaş, dinlene dinlene, soluklana soluklana, ruhumuza sindire sindire kılınması gereken bir namazdır. Teravih gece namazıdır. Gecenin bir bölümüne yayılması gereken bir namazdır" diye konuştu.

Cemaatin ibadet etmek istediğini, Allah'ın rızasını elde etmek istediğini söyleyen Gökce, şöyle devam etti:
"Ama bizim kıldığımız namazlar biraz adetin ötesine geçemiyor. İmam kardeşlerim, hoca kardeşlerim, lütfen. Bu cemaatin günahı ağırdır, bunu üstlenmeyin, namazı hızlı kıldırarak bu vebali siz de üstlenmeyin. Kardeşlerim ne olur, imamımız böyle bir hata yapıyorsa güzellikle uyarın. Bu, ibadet olsun; adet olmasın, yattım kalktım olmasın."

Jet imamlara da seslenen Gökce, "Böyle jet imamların olduğu şehre Allah hidayet, himmet, şefaat ve merhamet de etmez. Böyle bir ibadetin yüzüne de bakmaz. Çünkü ibadet ibadet değil. Lütfen namazı usulüne uygun kıldırın" dedi.

Arif Gökce teravih namazlarının yatsı namazlarıyla birlikte hemen hemen 1 saat sürmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
"1 saatin altına düşen 50-55 dakikanın altına düşen namazlarda problem var demektir. Bu namazlar defolu namazlardır. Sizler bir eşya aldığınızda o eşyada hata görseniz, mağazaya değiştirmeye gidersiniz, değişmezse yerine göre kavga edersiniz, onu değiştirmek için ilgili yerlere başvurup hakkınızı ararsınız. Şimdi defolu bir namazla nasıl olacak bu. Olmaz. Allah'ın bizden istediği Kur'an-ı Kerim'in ön gördüğü, Resulallah'ın kıldığı namaz bu namaz değil. Akıl problemi olan insanların yaptığını yapıyoruz biz. Ne yaptığımız belli değil."

Adana Müftüsü Arif Gökce, teravih namazının illa ki 20 rekat olması gerekmediğini önemli olanın düzgün ve usulüne uygun namaz kılınması olduğunu ifade ederek, "İllaki 20 rekat kılmayın, 8 rekat, 12 rekat, 16 rekat, 20 rekat kılın, dört dörtlük kılın. Ruhunuza sindire sindire kılın. 20 rekatlık namazı 10 dakika yerine 10 rekat namazı 30 dakika da kıl ve namazın içinde olun" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim