Ramazan

Hz. Ali Camii ibadete açıldı!

Hz. Ali Camii ibadete açıldı!

Giriş: 03 Ağustos 2012, 17:10 Güncelleme: 03 Ağustos 2012, 17:10

İstanbul Merkez Camii ve Hizmet Birimleri Yaşatma ve Yaşatma Derneği tarafından Üsküdar'da yaptırılan Hz. Ali Camii, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla ibadete açıldı.

1300 kişilik cemaate ev sahipliği yapacak olan Hz. Ali Camii, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren Osmanlı-Türk mimari üslûbunda göre projelendirilmesiyle ön plana çıkıyor. Sekizgen şemalı, merkezi kubbe etrafında sekiz yarım kubbe bulunan camide, 39 metre yüksekliğinde tek şerefeli 2 adet minare yer alıyor.

Osmanlı-Türk mimari üslûbunda göre projelendirilmesiyle ön plana çıkan ve Üsküdar-Burhaniye'de yapımı tamamlanan Hz. Ali Camii, 3 Ağustos Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla ibadete açıldı. 1300 kişilik Hz. Ali Camii, sekizgen şemalı, merkezi kubbe etrafında sekiz yarım kubbeli yapısının yanı sıra 39 metre yüksekliğinde tek şerefeli 2 adet minaresiyle de ön plana çıkıyor.

Geniş katılımlı bir törenle ibadete açılan Hz. Ali Camii'nin taşıyıcı konstrüksiyonun tamamı (sütunlar, kirişler, kemerler, kubbeler vb.) betonarme karkas olarak inşa edilirken yeni teknolojik sistemlerden (özel çelik ve hidrolik kayar kalıp sistemleri vb.) yararlanılmış olması dikkat çekiyor. Üsküdar Burhaniye'de bulanan Hz. Ali Camii'nin bodrum katında ise abdesthaneler, 1 adet derslik, çok amaçlı salon, kütüphane, imam odası, yönetim odası ve kapalı otopark bulunuyor.

Hz. Ali Camii Teknik Bilgiler

Toplam İnşaat Alanı: 4.355 m2
Avlu Brüt Alan: 1.400 m2
Cami Toplam Brüt Alan: 2.955 m2
Otopark: 1445 m2
Bodrum Kat: 600 m2
Şadırvan: 60 m2
Cemaat Kapasitesi: 1.300 kişi
Ana Kubbe Yüksekliği: 21 m
Ana Kubbe Çapı: 12 m

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim