Ramazan

1600 derece sıcaklıkta oruç tutuyorlar

1600 derece sıcaklıkta oruç tutuyorlar

Giriş: 29 Haziran 2014, 12:26 Güncelleme: 29 Haziran 2014, 12:32

KARDEMİR'deki işçiler, yüksek fırından bin 400 ile bin 600 derece sıcaklıkta çıkan sıvı ham demirin karşısında oruçlarını tutmaya çalışıyor.

4 bin işçinin çalıştığı Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nda, demirin ham maddesi olan sıvı ham çeliğin üretildiği yüksek fırınlarda görevli işçiler, bin 400 ile bin 600 derece sıcaklıkta, yüksek fırından çıkan sıvı ham demiri kanal yoluyla potalara götürmek için büyük emek veriyor.

"ORUÇ TUTMAKTA ZORLANIYORUZ"

Lokomotif üzerinde bulunan potalara dökülen sıvı ham demir daha sonra çelikhaneye gönderiliyor.4 No'lu yüksek fırında çalışan 40 işçiden biri olan 29 yaşındaki Ahmet Ertaş, aşırı sıcakta oruç tutmakta zorlandıklarını söyledi.

Zor da olsa oruçlarını tutmaya çalıştıklarını anlatan Ateş, "Bunu yaşamak lazım, görmekle ve gezmekle olmuyor. Bu sıcaklıkta elimizden geldiğince oruç tutmaya çalışıyoruz. Ama aşırı sıcaklık bizi zorluyor. Ramazan ayını yıllardır böyle geçiyorum." dedi.

ORUÇ TUTMAYANLAR, TUTANLARA YARDIMCI OLUYOR

19 yıllık işçi 45 yaşındaki Hüseyin Sönmez ise, çalıştığı alandaki aşırı sıcaktan dolayı oruç tutamadığını ifade etti. 

Oruç tutmayanların, oruç tutan işçilere ellerinden geldiğince yardımcı olduğunu söyleyen Sönmez, "Bu sıcaklığa rağmen yine de oruç tutan arkadaşlarımız var. Çok zor şartlar altında oruç tutuyorlar. Allah kolaylık versin. Bizde elimizden geldiği kadar oruç tutan arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fırın önüne yaklaştıkça sıcaklık bin 600 dereceye kadar çıkıyor ve fark daha da artıyor. Dışarıdaki sıcaklık bize normal geliyor." diye konuştu.

  • ETİKETLER

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim