Ramazan

İHH'dan 255 yetim çocuğa iftar yemeği

İHH'dan 255 yetim çocuğa iftar yemeği

Giriş: 13 Temmuz 2014, 00:05 Güncelleme: 13 Temmuz 2014, 00:05

İnsani Yardım Vakfı (İHH), Adıyaman Belediyesi ile TÜMSİAD Adıyaman Şubesince bir düğün salonunda verilen iftara 255 yetim katıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Sait Demir, yaptığı açıklamada, sofralarını yetimlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İslam coğrafyasının kan ve gözyaşıyla anılır hale geldiğini belirten Demir, şöyle devam etti:

"Irak, Suriye, Filistin, Arakan, Orta Afrika Cumhuriyeti, aklımıza neresi gelirse, gözümüzü nereye çevirirsek İslam dünyasında kan ve gözyaşı görüyoruz. Maalesef bunun sonucunda binler, yüz binlerle ifade edilen yetim kardeşlerimiz ortaya çıkıyor. Bizim yapmaya çalıştığımız sadece ve sadece yetim kardeşlerimize sahip çıkmak."

Yetimlerin dertleriyle dertlendiklerini ifade eden Demir, yetimlerin dertlerini kendi dertleri gibi gördüklerini dile getirdi.

Dünya genelinde 300 milyon yetimin yaşadığını anımsatan Demir, 50 bine yakın yetime ulaşabildiklerini hatırlattı.

Demir, şöyle dedi:

"Maalesef, bu yetimlerimiz çeşitli istismarlara maruz kalıyor. Çalışmalarla bunu az da olsa azaltmaya çalışıyoruz. Bakabildiğimiz yetim kardeşimiz 50 bin civarında. Fazla bir rakam gibi görünsede aslında çok az. Amerikan merkezli bir misyoner yardım kuruluşu tek başına 1,5 milyon yetime bakıyor. Bu baktığı yetimlerin yüzde 80'inden fazlası Müslüman. Eğer siz kendi yetiminize sahip çıkarsanız, yetiminiz sizin olur ve o ülkenin Ömer Muhtar'ı olur."

İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş ise şehirdeki 255 yetime maddi ve manevi yardımda bulunduklarını kaydederek, "Öncelikle yetim çocukları rehabilite etmek ve topluma kazandırmak amacıyla kız ve erkek çocuklara karakter eğitimi veriyoruz. Bu çocuklarımızın giyinme ve eğitim ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Programın sonunda yetimlere çeşitli hediyeler verildi.

Programa Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ve Süryani Camaati Metropoliti Merki Ürek de katıldı.

Kaynak: AA

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim