Ramazan

Tarihi kilisede ilk kez namaz kılındı

Tarihi kilisede ilk kez namaz kılındı

Giriş: 31 Temmuz 2012, 11:51 Güncelleme: 31 Temmuz 2012, 11:51

İzmir Buca Protestan Baptist Kilisesi'nin düzenlediği ve yaklaşık yüz kişinin katıldığı iftar yemeği, dinler arası diyalog ve hoşgörünün güzel bir örneğini verdi.

 Yemeğe, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait başta olmak üzere, İzmir Kültürler Arası Diyalog merkezi (İZDİM) Başkanı Şemsettin Ayyıldız, Buca ilçe Müftüsü Âdem Gülmek, AK Parti Buca İlçe Başkanı Mustafa Solmaz, AK Parti Gaziemir ilçe Başkanı Sabır Telingün, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, Buca Belediyesi meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Müslüman ve Hıristiyanlar birlikte iftar yaptı. İftardan önce her iki dinin kutsal kitaplarından bölümler okundu. İftar yemeğinin ardından tarihi kilisede ilk kez Buca Müftüsü Adem Gülmek tarafından cemaatle birlikte namaz kılındı.

İftar sonrası değerlendirmelerde bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, farklı görüş ve dinden insanların birlikte hoşgörü ve saygı temelinde yaşayabileceğini belirterek, "Bu mübarek günde, bir Ramazan iftarında farklı siyasi partilerin ve farklı dinlerin mensupları olarak Allah'ın evi olarak tanımladığımız bir ibadethanede, bir aradayız. Bizleri bir araya getiren Rabbime şükürler olsun. Bu birliktelik ve hoşgörünün dünyaya örnek olmasını diliyorum. Suriye'de akan kanların durması ve barışın olması için, Arakan'daki Müslüman kardeşlerimiz için dua ediyoruz. Allah yardımcıları olsun. Ramazanınız hayırlı, geceniz bereketli olsun" diye konuştu.

Yemeği düzenleyen Buca Protestan Baptist Kilisesi Ruhani Lideri Rev. Ertan Çevik, İslam aleminin Ramazan ayını kutladığını söyledi ve iftar yemeğiyle kültürler ve dinler arası diyalog düşüncesine destek vermek istediklerini söyledi.

 

Kaynak: İHA

  • ETİKETLER

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim