Ramazan

En güzel ezan Burdur'da okundu

En güzel ezan Burdur'da okundu

Giriş: 29 Ağustos 2009, 17:31 Güncelleme: 29 Ağustos 2009, 17:31

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama programı çerçevesinde bu yıl 6'ncısını düzenlediği Türkiye Ezanı Güzel Okuma Yarışması'nın finali Burdur'da gerçekleştirildi.

Burdur Ulu Camii'nde yapılan yarışmanın sonunda Bilecik Şerifpaşa Camii Müezzini Dursun Şahin birinci oldu. Birinci olan Şahin, Burdurlu hayırsever vatandaşlar tarafından hediye yağmuruna tutuldu.

Yarışma öğle namazı sonrası başladı. Yarışmadan önce kılınan öğle namazı sırasında cami içi yetmeyince cemaat camii avlusu ve çimlerin üzerinde namaz kılmak zorunda kaldı. Yarışma sırasında ise yine yer sıkıntısı yüzünden vatandaşlar merdivenlere sıralandı. Çocuklar ise mihraba ve pencerelere çıktı. Bayanların büyük ilgi göstererek izlediği yarışma Prof Dr. İsmail Karaçam tarafından Kur'an okunarak başlandı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Burdur Müftü Vekili Osman Demirel ezanın 1387 yıl önce Bilal'i Habeşi tarafından okunduğunu hatırlattı. Ezanı Müslüman beldelerin mührü olarak tanımlayan Demirel, günün ezanla başlayıp ezanla bittiğini hatırlattı. Demirel hatta hayatın bile ezanla başlayıp ezanla bittiğini vurguladı.

Yarışmanın jüri başkanlığını Prof Dr. İsmail Karaçam yaparken Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Fatih Koca, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Üyesi Halil Tenger, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Nuri Özcan ve Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Erdoğan Ateş'te jürü üyeliği görevini yürüttü. 10 ayrı bölgede birinci olan din görevlilerinin katıldığı final yarışmasında konuşan Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu ise iyi okunan ezanın yüreklere ferahlık verdiğini söyledi. Başkan Bekaroğlu, güzel okunan ezanı dinleyen bir gayri müslimin bile İslam'ı tercih edebildiğini kaydetti. Herkesin ezan okumaması gerektiğini söyleyen Bekaroğlu, bunu yapacak olanların mutlaka eğitilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra yarışmaya geçildi. Yarışmacılar seçtikleri iki makamla ezanı en güzel okuyabilmek için hünerlerini sergiledi. 5 farklı makamı seçme hakları olan yarışmacıların aldığı puanlar hesaplanırken Burdur Müftülüğü çalışanlarından oluşan koro tarafından ilahiler okundu.

Puan değerlendirmesini yapan yüksek seçici kurul yarışmada Yolava Bölgesi'nden gelen Bilecik Şerifpaşa Camii Müezzini Dursun Şahin'i bu yılın ezanı en güzel okuyanı seçti. İstanbul Fatih Yeni Camii Müezzini Yaşar Özsoy ikinci olurken Nevşehir bölgesinden yarışmaya katılan Kayseri Kocasinan Kurşunlu Camii İmamı Mustafa Baş üçüncü oldu. Birinciye ödül olarak 9 altın, ikinciye 6 altın ve üçüncüye de 3 altın verildi. Ayrıca katılan bütün yarışmacılara gömlek, kravat, Burdur Ceviz Ezmesi ve çeşitli hediyeler verildi.

Yarışmayı Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu'nun yanı sıra Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan, Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Alp ve Ramazan Kerim Özkan, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Emniyet Müdürü Celal Aydoğan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi takip etti.

(CİHAN)

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim