Ramazan

İftardan sahura ciğer keyfi

İftardan sahura ciğer keyfi

Giriş: 30 Haziran 2014, 12:43 Güncelleme: 30 Haziran 2014, 12:47

Şanlıurfa'da iftar ve sahur arasında satışa sunulan ciğer kebabı, yoğun ilgi görüyor.

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Özgün yemek kültürü dolayısıyla farklı damak tadı arayanların ramazanda da uğrak yerlerinden biri olan kent, gündüz hava sıcaklığının 40 dereceyi aşmasına rağmen turistleri ağırlıyor.

İftar ve sahura saatler kala kaldırımlardaki yerlerini alan seyyar satıcılar ve lokantalarda en çok ciğer kebabı tüketiliyor. Fiyatı 10 ila 15 lira arasında değişen ciğer; bol soğan, salata ve ayran eşliğinde servis ediliyor.

Şanlıurfa Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte ciğer kebabına olan ilginin özellikle ramazan ayında arttığını söyledi.

Son yıllarda ciğer kebabının tek başına bir sektör haline geldiğini belirten Tumbul, şehirde yaklaşık bin civarında ciğer satıcısının bulunduğunu ifade etti.

Gece insanların çocuklarıyla ciğer yemeye çıktığını ifade eden Tumbul, "İftar ve sahur arasında 2,5 ton ciğer tüketiliyor. İl dışından gelen konuklarımız da oluyor. Dolayısıyla mübarek ayda esnafımızın işi çok iyi. Burada güzel bir sektör oluştu. İnşallah daha da gelişecektir" dedi. 

Tarihi Haşimiye Meydanı'nda yıllardır ciğercilik yapan Mehmet Güler de işlerinin yoğun olduğunu dile getirdi. 

Her gece ortalama 100 kilogram ciğer tükettiğini aktaran Güler, "Özellikle ramazanda daha yoğun oluyoruz. Kent dışından gelenler de oluyor" ifadelerini kullandı. 

Vatandaşlarda özellikle gece saatlerinde ciğer tüketmenin ayrı bir keyif olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

  • ETİKETLER

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim