Ramazan

İHH Ramazan yardımlarına devam ediyor

İHH Ramazan yardımlarına devam ediyor

Giriş: 17 Temmuz 2013, 12:32 Güncelleme: 17 Temmuz 2013, 12:32

Türkiyeli hayırseverlerin bağışlarını dünyanın farklı coğrafyalarına ulaştıran İHH İnsani Yardım Vakfı, bu yıl Ramazan bereketini Türkiye ile birlikte toplam 81 ülke ve bölgede 1 milyon insanla paylaşıyor.

İHH yetkilerinin yanı sıra yardım gönüllüleri, doktorlar, psikologlar, gazeteci ve yazarlardan oluşan ekipler tespit edilen bölgelerde ihtiyaca göre kumanya dağıtımı, iftar organizasyonları, zekat-sadaka bağışı ve sağlık yardımı gibi bir dizi yardım faaliyeti gerçekleştiriyor.

Ayrıca kriz ve doğal afet bölgelerinde aşevi çalışmaları, yetim çocuklara yönelik yardımlar, çadır kent yardımı, gezici aşevi, günlük sıcak yemek dağıtımı; yoksullukla mücadele eden bölgelerde ise gıda yardımlarının yanı sıra kalıcı projeler kapsamında iş-meslek edindirmeye yönelik çalışmalar yapılıyor.

Türkiye'deki yardım faaliyetleri ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere 69 il ve ilçe merkezinde gerçekleştiriliyor. Hazırlanan gıda kumanyaları tespit edilen 25 bin muhtaç aileye ulaştırılmaya başlandı. Ayrıca vakfın yetim çalışmaları kapsamında 41 farklı ilde yetimlere 6 bin 600'er adet çocuk kumanyası ve kırtasiye paketi dağıtımı yapılıyor.

Yardım dağıtımlarının yanı sıra iftar sofralarında da ihtiyaç sahipleriyle buluşan İHH Gezici İftar Tırı ile Ramazan ayı boyunca 25 ili dolaşıyor. 25 günde toplam 45.000 kişiye iftar yemeği verecek gezici iftar tırı Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Van'ın ardından Muş, Bingöl, Erzincan, Çorum, Ankara, Bartın, Bolu, İnegöl, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Kütahya, Afyon, Isparta, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri ve Sivas'ta da şehir merkezlerinde iftar sofrası kurmaya devam ediyor.

Engelli çocukların Ramazan sevinci

Ramazan'ın ilk haftasını Sri Lanka'da geçiren İHH ekibi Hemmedhagama şehrinde İzmit Ensar Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Çocuk Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Tesisi detaylı olarak gezen gönüllüler yetim çocuklara hediyeler ve kumanya paketi dağıtımı yaptı. Sri Lankalı yetim ve engelli çocuklarla oyunlar oynayan İHH ekibi miniklerin Ramazan sevincine ortak oldu.

Haitili Müslümanlardan Türkiye'ye selam

Bu yıl ilk sahuru başkent Port au Prince'te Haitili Müslümanlarla birlikte yapan İHH ekibi Türkiyeli hayırseverlerin yardımlarını bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Yoksulluk nedeniyle temel ihtiyaç malzemelerini temin etmekte güçlük çeken ve sürekli aynı türden gıdalarla beslenmek zorunda kalan Haitili Müslümanlara kumanya dağıtımında bulunan İHH ekibi bölgede bulunan mescitleri de ziyaret etti. Birer hidayet merkezi haline gelen mescitlerde toplanan halk ile sohbet eden gönüllüler bölge halkına Türkiye'nin selamını iletti.

Malili mülteciler yalnız bırakılmadı

Ramazan kampanyası kapsamında yardım çalışmaları gerçekleştirmek üzere Burkina Faso'ya giden İHH ekibi kırsal kesimde yaşayan ihtiyaç sahiplerini ziyaret ederek gıda kumanyası dağıtımında bulundu. Ayrıca Mali sınırında yer alan Djibo şehrinde 20 bin kişinin yaşadığı mülteci kampını da ziyaret eden İHH ekibi burada da yağ, şeker, un ve kuru gıdadan oluşan 3 kamyon yardım malzemesinin dağıtımını yaptı.

  • ETİKETLER

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim