Ramazan

Köylerin Ramazan gelenekleri canlandırılacak

Köylerin Ramazan gelenekleri canlandırılacak

Giriş: 24 Haziran 2014, 11:39 Güncelleme: 24 Haziran 2014, 11:41

GÜ Türk Halk Bilimi öğrencilerinin Ankara'nın tamamını köy köy gezerek arşivlediği Ramazan ayına dair çeşitli gelenekler canlandırılacak.

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, AA muhabirine üniversite ve Altındağ Belediyesi işbirliğiyle Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde gerçekleştirilecek ramazan eğlencelerini anlattı.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerince İstanbul'daki Direklerarası gibi ramazan etkinliklerinin düzenleneceğini belirten Oğuz, "Ankara kültüründe ramazan eğlencesine dair ne varsa öğrencilerimiz onları canlandıracaklar ve müzemizde ramazan ayı boyunca, iftar sonrasından gece yarısına kadar gelenleri eğlendirecekler" dedi.

Oğuz, köy seyirlik oyunları, meddah, orta oyunu, Karagöz gibi eğlenceye yönelik oyunların yanı sıra halk aşıklarının Tahir ile Zühre gibi halk hikayelerini anlatacaklarını söyledi.

ÇOCUKLAR DOYASIYA OYNAYACAK

Etkinliklerde kültürel değerlerin aktarılması için büyükler kadar çocuklara yönelik de eğlenceler düzenlediklerini belirten Oğuz, çember çevirme, seksek, topaç, aşık atma gibi sportif oyunlar oynanacağını, "masalcı nine"nin çocuklara masal anlatacağını da bildirdi.

ESKİ RAMAZANLARI ÖZLEYENLER İÇİN

Oğuz, "'Eski ramazanlar nerede' diyenlere 'müzede' diyebiliriz" ifadesini kullanarak, müzeyi kurarken köy köy bütün Ankara'yı ilçeleriyle dolaşıp derlemeler yaptıklarını dolayısıyla müzede doğrudan doğruya Ankara'nın kültürünü yaşattıklarını dile getirdi.

ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Bütün etkinliklerin ücretsiz gerçekleştirileceğini kaydeden Oğuz, dileyen herkesi hem eğlenceye hem de müzeye beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim