Ramazan

Sultanahmet Meydanı'nda Baklava alayı gösterisi

Sultanahmet Meydanı'nda Baklava alayı gösterisi

Giriş: 14 Haziran 2017, 10:27 Güncelleme: 14 Haziran 2017, 10:27

Osmanlı padişahlarının Yeniçeri Ocağı'na baklava ikramı geleneği olan "Baklava Alayı", Sultanahmet Meydanı'nda yeniden canlandırıldı.

Gösteri için Topkapı Sarayı'ndan çıkan temsili Yeniçeri bölüğü, mehter marşları eşliğinde Sultanahmet Meydanı'na kadar yürüdü. Bölük meydanda kurulan sahneye geldiği sırada yazar Talha Uğurluel tarafından vatandaşlara "Baklava Alayı"nın tarihi anlatıldı.

Programa ev sahipliği yapan Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, yaptığı konuşmada tarihi geleneği yeniden yaşatmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Ramazanda burada olmak, şüphesiz çok önemlidir. Unutulmuş geleneklerimiz. Medeniyetimizin bize aktardığı bu miras, baklava alayı bu eserlerin ruhudur." diye konuştu.

"Baklava Alayı" töreninin ardından Sultanahmet Meydanı'nda toplanan binlerce vatandaşa baklava ikram edildi.

Baklava Alayı geleneği

Osmanlı'da 17. yüzyılın sonlarında ramazan ayının ortasında, padişahın askere iltifatı olarak saraydan Yeniçeri Ocağı'na baklava gönderilirdi.

Söz konusu dönemde, İstanbul halkı, Baklava Alayı'nı seyretmek için sokaklara çıkarken, padişaha ve askere sevgi gösterilerinde bulunurdu.

Baklavayı Osmanlı saltanatının bir sembolü haline getiren bu gelenek, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasıyla sona erdi. Son Baklava Alayı, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından 2 ay önce yapıldı.

Kaynak: AA

  • ETİKETLER

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim