Adıyaman'ın etsiz çiğ köftesi iftar sofralarının vazgeçilmezi

Adıyaman’ın coğrafi işaret belgeli muhteşem lezzeti etsiz çiğ köftesi, ramazanda iftar sofralarının başköşesinde yer alıyor.

Adıyaman'ın etsiz çiğ köftesi iftar sofralarının vazgeçilmezi
GİRİŞ 08.05.2021 14:18 GÜNCELLEME 08.05.2021 14:18 KAYNAK AA

Kentte hemen hemen her evin vazgeçilmezi olan çiğ köfte, köftelik bulgur, pul biber, çeşitli baharatlar, sarımsak, soğan ve yeşilliklerin yoğrulmasıyla hazırlanarak, marul, limon, salatalık ve ayranla tüketiliyor. Adıyamanlılar tarafından evlerde hazırlanan çiğ köfte, kentte son yıllarda bu alanda üretim yapan işletmelerin artmasıyla evlere sipariş verilen bir ürün haline de geldi.

“EN ÇOK TERCİH EDİLEN LEZZETLER ARASINDA”

Çiğ köfte salonu işletmecisi Murat Aslantürk, çiğ köftenin ramazanda sofralarda en çok tercih edilen lezzetler arasında olduğunu söyledi. Çiğ köftenin ana öğünün dışında da tüketildiğini vurgulayan Aslantürk, "Çiğ köfte normalde Adıyaman'da ana yemek olarak tüketilirdi, şimdilerde ise öğünün dışına çıkılarak çerez gibi tüketilmeye de başlandı." dedi.

ETSİZ ÇİĞKÖFTE NASIL YAPILIR

Aslantürk, çiğ köftenin tamamen doğal ürünlerle yapıldığını belirterek, "Soğan ve sarımsağı ince ince doğradıktan sona leğen içerisine koyuyoruz. Daha sonra da pul biber ve salçayla harmanlıyoruz. Ardından kıvamına göre bir süre yoğurduktan sonra baharat ve zeytin yağını ilave edip, isteyen marul arasında isteyen ise ekmek arasında tüketebiliyor." diye konuştu.

RAMAZANDA BİR BAŞKA OLUYOR

Çiğ köftenin Adıyaman kültüründe çok farklı bir yeri olduğuna işaret eden Aslantürk, "Aslında çiğ köfte örf, adet, gelenek ve göreneklerimizden birisi. Bizler misafirlerimizi çiğ köfte yoğurarak ağırlıyoruz." ifadelerini kullandı. Ramazan Abalı ise çiğ köftenin vazgeçilmez olduğunu anlatarak, "Bizler Adıyamanlı olarak çiğ köfteyi çok seviyoruz, her zaman yiyoruz. Özellikle ramazanda bir başka oluyor." dedi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL