Ramazan

"Ramazan'da sıvı kaybını azaltmak için sahura kalkın"

"Ramazan'da sıvı kaybını azaltmak için sahura kalkın"

Giriş: 25 Temmuz 2012, 11:01 Güncelleme: 25 Temmuz 2012, 11:45

Bolu Özel Çağsu Hastanesi Diyetisyeni Sema Kesici, Ramazan’ın sıcak ve uzun günlere denk gelmesi nedeniyle yeterli ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu vurguladı.

Hava sıcak sebebiyle sıvı kaybında artış yaşandığını kaydeden Kesici, Ramazan ayında daha az sıvı kaybı yaşanması için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirtti.

Sema Kesici, "İftara başlarken sıvı ile başlanmalı, ardından çorba içilmelidir. Biraz mola verildikten sonra ana yemeğe geçilmelidir. Bu mola 15 dakikayı geçmeyecek şekilde planlanmalıdır. 15 -20 dakikalık süre hem mideyi dinlendirecek hem de birden bire yüklenilmeyecektir.” dedi.

İftarda zeytinyağlı gibi serin sebzelere ve salatalara mutlaka yer verilmesini öneren Kesici, bunun bağırsakların çalışması açısından faydalı olduğunu söyledi. "Sahurda kahvaltı yapmak daha uygun" diyen Sema Kesici şu ifadeleri kullandı: "Kişi yemek yemeye alışmışsa eğer alışkanlıklarını değiştirmek zordur. Sabah kahvaltısı gibi düşünürseniz kahvaltı yapmak daha uygundur. İlla yemek yiyecekse hamur işi olmadan sebze, salata, yoğurt, süt ile sahur geçirilebilir. Alışkanlığı illa değiştirecek diye bir olay yok. Ama mutlaka sağlık açısından bol sıvı alınmalı. Sahur ile iftar arasında mutlaka sıvı tüketilmeli. Bitki çayı, meyve çayı olabilir. Meyve olabilir. Kavun karpuz şimdi ki gibi çok sıcak havalarda sıvı alımı için ideal. Bu meyvelerin sıvı miktarı diğerlerinden oldukça fazla. Sebze yemeklerinden de sıvı alınıyor. Sahura mutlaka kalkılmalı. Sahura kalmadığımız zaman hem midenin boş kaldığı süre, hem de susuz kalınan süre uzuyor. Sahurda idrarı fazla çıkaracak çay kahve gibi içecekler içilmelidir. Vücudun yüzde 65'i su olduğu için sıvı kaybının telafi edilmesi önemlidir. Mide uzun süre boş kaldığı için birden bire mideyi doldurmak zararlıdır. Asitli içeceklerde bu bağlamda sakıncalı. Ramazan'ın keyfi yaşanmalıdır.”

Kaynak: CİHAN

  • ETİKETLER

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim