Ramazan

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi meyan şerbeti

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi meyan şerbeti

Giriş: 20 Temmuz 2013, 11:18 Güncelleme: 20 Temmuz 2013, 11:24

Sıcak ve uzun Ramazan ayında, iftar sofralarında en çok aranan, sıvı gıdalar oluyor. Doğu ve Güneydoğu'da ise bu ihtiyacı meyan şerbeti gideriyor.

Meyan kökünden yapılan bu şerbet, mide ve sindirim hastalıklarına da iyi geliyor. Poşetler içerisinde satılan ve Gaziantep ve çevre illerde her gün on binlerce litre tüketilen geleneksel içeceği almak için insanlar metrelerce kuyruk oluşturuyor. Dede mesleği meyan şerbetçiliğini devam ettiren Halil Gezer, taleplere yetişebilmek için sahurdan iftara kadar üretim yaptıklarını söylüyor. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan meyan şerbeti, meyan kökünün içerisine tarçının atılıp, daha sonra teknelere alındıktan sonra suyla ıslatılıp damıtılması yoluyla elde ediliyor.

Gaziantep'te şerbet yapmak için küçük bir mekan oluşturan Gezer'in evinin önünde kuyruk oluşuyor. Sahurda meyan şerbeti için tüm ailesiyle işe koyulan Gezer, iftar saatine kadar çalışarak, taleplere yetişmeye çalışıyor. Gezer şunları söylüyor: "Bizim bölgemizde bu şerbet sevilerek içilir. Çünkü içerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Tamamen doğal. İnsanlar, kola niyetine bunu içiyor ve iftar sofralarında sürekli bulunduruyor. Normal zamana göre bizim işlerimiz de bu ayda daha çok artıyor. On binlerce litre meyan şerbetini vatandaşlara yetiştirmek için tüm ailemle beraber çalışıyorum."

Gezer'in kardeşi Himaye Yorguner de işin tekniğini bildiklerini söyleyerek, bunu anlatıyor. Vatandaşlar da meyan şerbetinin vazgeçilmezleri arasında olduğunu kaydedip, kola niyetine tükettiklerini ifade ediyor.

Kaynak: CİHAN

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003 - 2021 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim