Ramazan

Sahurda bunu yapmayın!

Sahurda bunu yapmayın!

Giriş: 30 Temmuz 2012, 12:36 Güncelleme: 30 Temmuz 2012, 12:53

İftar vakti kadar sahur vakti de özeldir. Ramazanda daha çok kişilerin nasıl bir iftar yapmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunulur. İşte onlardan birkaçı...

Oysa sahurda da dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Neler mi? Mesela iftardan kalan tatlıyı sahurda da yemeyin. 

-Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi sahur yapmamaktır. Özelikle uykusuz kalmak istemeyenler, sahur yapmaya erinirler. Uzmanlar bunun tam tersi olarak sahura mutlaka kalkılması gerektiğini söylemektedir.

-Kesinlikle iftardan kalma yiyeceklerden tüketmeyiniz. Bu birçok ailede yapılan hatalardan biridir. Özellikle de hamur işleri, yağlı yemekler, makarna ve pilav çeşitlerinden kaçınınız.

-Sahura kalktınız. Sıra geldi ne yemeniz gerektiğine. Sahurda tavsiye edilen kahvaltı türü yiyeceklerdir. Ancak bunlardan da hafif olanları tüketmenizi tavsiye ederiz. Domates, salatalık, peynir, yumurta ( suda pişmişi), zeytin (mümkünse tuzsuz olanlardan) ve bir dilim ekmek yeterli olacaktır. Salam, sosis gibi ağır şarküteri çeşitlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

-Kahvaltının yanında mutlaka çay içmenizi tavsiye ederiz. Çay susuzluğunuz engelleyecektir.

-Yapılan hatalardan biride iftardan kalan tatlılardan tüketmektir. Gece buları tüketmek hem midenize dokunacak, hem de sizin gün içerisinde gereğinden fazla susamanıza neden olacaktır.

-Son olarak yatmadan önce mutlaka bir- iki bardak su tüketmeye özen gösterin. Eğer su tüketimini gerçekleştirirseniz, hem sabah uyandığınızda ağzınız kurumamış olur hem de gün içerisinde fazla susuzluk çekmezsiniz.

Kadinlaralemi.com

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim