İlk sahurla birlikte Ramazan davulcuları yollara düştü

Edirne’de davulcular Ramazan’ın gelişiyle birlikte mesaiye başladılar

İlk sahurla birlikte Ramazan davulcuları yollara düştü
GİRİŞ 13.04.2021 09:10 GÜNCELLEME 13.04.2021 09:10 KAYNAK DHA
ÖNEMLİ KONULAR

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Selimiye Camii başta olmak üzere tarihi camilere ev sahipliği yapan Edirne’de, Ramazan ayına giren davulcular da ilk mesailerine başladı. Kentte oğluyla birlikte vatandaşları sahura kaldırmak için sokak sokak dolaşarak davulunu çalan Rahmi Orçin (59), yaklaşık 40 yıldır bu mesleği yaptığını belirterek, Ramazan'a ulaşmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

YÜZYILLARDIR SÜREN GELENEĞİ DEVAM ETTİRİYOR

Sahur vakti sokak sokak dolaşan davulcular, maniler eşliğinde vatandaşları uyandırırken, yüzyıllardır süren geleneği yaşattı. Kentte yaklaşık 40 yıldır Ramazan davulculuğu yapan Orçin de oğlu ile birlikte sokak sokak dolaşarak tokmağını davula vurdu. Küçük yaşlardan beri Ramazan davulculuğu yaptığını söyleyen Orçin, "Bu işi aşağı yukarı 12-13 yaşından beri yapıyorum. Yaşım 59. Allah razı olsun belediye başkanımız da bize yardımcı oluyor. Eski Ramazanlar artık yok. Eskiden daha iyi şenlikler oluyordu. Para toplamaya çıktığınız zaman davulcunun arkasından koşuyorlardı. Sahura kaldırdığımız zaman herkes camdan bakardı. Şimdi eski tadı yok. Ama çok şükür bugünümüze. Bu Ramazan’a da yetişmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“SONUNDA RAMAZAN’A KAVUŞTUK”

Babasıyla yollara düşen Sinan Orçin de küçüklüğünden beri bu şekilde yardım ettiğini belirtti. Orçin, "11 yaşından beri bu işi yapıyorum. Ramazan ayında bu şekilde davula çıkıyoruz. Bundan memnunuz. İnsanlar sağolsunlar hoşgörülü davrandılar. 11 aydan beri bekliyorduk. Çok heyecanlıydık. Sonunda Ramazan’a kavuştuk. Baba oğul beraber çalışıyoruz. Ramazan’ın gelmesiyle çok mutlu olduk” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL