Ramazan Haberleri

İlk sahurla birlikte Ramazan davulcuları yollara düştü

İlk sahurla birlikte Ramazan davulcuları yollara düştü

Giriş: 13 Nisan 2021, 09:10 Güncelleme: 13 Nisan 2021, 09:10

Edirne’de davulcular Ramazan’ın gelişiyle birlikte mesaiye başladılar

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Selimiye Camii başta olmak üzere tarihi camilere ev sahipliği yapan Edirne’de, Ramazan ayına giren davulcular da ilk mesailerine başladı. Kentte oğluyla birlikte vatandaşları sahura kaldırmak için sokak sokak dolaşarak davulunu çalan Rahmi Orçin (59), yaklaşık 40 yıldır bu mesleği yaptığını belirterek, Ramazan'a ulaşmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

YÜZYILLARDIR SÜREN GELENEĞİ DEVAM ETTİRİYOR

Sahur vakti sokak sokak dolaşan davulcular, maniler eşliğinde vatandaşları uyandırırken, yüzyıllardır süren geleneği yaşattı. Kentte yaklaşık 40 yıldır Ramazan davulculuğu yapan Orçin de oğlu ile birlikte sokak sokak dolaşarak tokmağını davula vurdu. Küçük yaşlardan beri Ramazan davulculuğu yaptığını söyleyen Orçin, "Bu işi aşağı yukarı 12-13 yaşından beri yapıyorum. Yaşım 59. Allah razı olsun belediye başkanımız da bize yardımcı oluyor. Eski Ramazanlar artık yok. Eskiden daha iyi şenlikler oluyordu. Para toplamaya çıktığınız zaman davulcunun arkasından koşuyorlardı. Sahura kaldırdığımız zaman herkes camdan bakardı. Şimdi eski tadı yok. Ama çok şükür bugünümüze. Bu Ramazan’a da yetişmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“SONUNDA RAMAZAN’A KAVUŞTUK”

Babasıyla yollara düşen Sinan Orçin de küçüklüğünden beri bu şekilde yardım ettiğini belirtti. Orçin, "11 yaşından beri bu işi yapıyorum. Ramazan ayında bu şekilde davula çıkıyoruz. Bundan memnunuz. İnsanlar sağolsunlar hoşgörülü davrandılar. 11 aydan beri bekliyorduk. Çok heyecanlıydık. Sonunda Ramazan’a kavuştuk. Baba oğul beraber çalışıyoruz. Ramazan’ın gelmesiyle çok mutlu olduk” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: DHA

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003 - 2021 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim