Türk fırıncı Osmanlı geleneğini Belçika'ya taşıdı

Belçika’da Osmanlı'dan bugüne kadar gelen "askıda ekmek" geleneği, bir Türk fırıncı ramazan boyunca günde 300 ekmeği ücretsiz dağıtıyor

Türk fırıncı Osmanlı geleneğini Belçika'ya taşıdı
GİRİŞ 21.04.2021 13:31 GÜNCELLEME 21.04.2021 13:32 KAYNAK AA
ÖNEMLİ KONULAR

Belçika’nın başkenti Brüksel'de, Osmanlı’dan bugüne kadar gelen "askıda ekmek" geleneği, bir Türk’ün işlettiği fırında, yaşatılmaya devam ediyor. Evere bölgesindeki fırının sahibi Seçkin Dikmen, "askıda ekmek" geleneğini, 3 yıldır hayırseverlerin de yardımıyla uyguluyor.  

 

DİL, DİN AYRIMI YAPMAKSIZIN DAĞITILIYOR 

Dikmen, zengin, yoksul, din, dil ayrımı gözetmeden askıda ekmeklerden herkesin faydalanmasını istediklerini söyledi. Bunun, Osmanlı’dan gelen bir gelenek olduğunu hatırlatan Dikmen, "Tüm müşterilere ramazan pidelerini ücretsiz dağıtıyoruz, onların da hoşuna gidiyor. En azından insanların gönlüne dokunduğumuza inanıyorum." dedi.  

GÖREN YARDIM ETMEK İSTİYOR 

Ramazan ayı boyunca günde 300 ekmeği ücretsiz dağıtan Türk fırıncı Dikmen, askıda ekmeği görünce insanların aklına "iyilik ve güzellik yapma fikrinin" geldiğini belirterek, "Görenler ‘Biz de yardım yapalım’ diyorlar ya da başka hayırlara vesile oluyoruz. Bu da hoşumuza gidiyor. Halkı buna teşvik etmek lazım. Osmanlı'dan günümüze kalan bu mirası yaşatmamız lazım." diye konuştu.  

HERKESİ BU UYGULAMAYA YARDIMA DAVET ETTİ 

Askıda ekmek uygulamasına katkı sağlayan vatandaşlardan Ramazan Vuran, maddi durumu iyi olmayan kişilere böyle bir yardımda bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Vuran, herkesi bu uygulamaya destek vermeye çağırdı. 
 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL