Türk Kızılayı, Diyarbakır’da 10 bin kişilik aşevi kurdu

Türk Kızılay’ı, Diyarbakır’da 10 bin kişiye sıcak yemek ulaştırabilmek için kurduğu aşevinin açılışını gerçekleştirdi.

Türk Kızılayı, Diyarbakır’da 10 bin kişilik aşevi kurdu
GİRİŞ 22.04.2021 10:32 GÜNCELLEME 22.04.2021 10:32 KAYNAK İHA
ÖNEMLİ KONULAR

Diyarbakır Valiliği ve kentteki temsilciliklerin desteği ile Dicle Üniversitesi yerleşkesinde kurulan 10 bin kişilik aşevi açıldı. Ramazan boyunca 26 aşevinin, 44 seyyar mutfağın yaklaşık 2,5 milyon öğün yemeği, iftarlığı vatandaşlara ulaştıracağını belirten Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Bir taraftan vatandaşlarımızın bağışlamış olduğu kurban adaklar burada yemeğe dönüşüyor, diğer taraftan vatandaşlarımızın zekatları, fitreleri bu aşevlerinde sıcak yemeklere dönüşüp mahzun sofraları şenlendiriyor. Bir taraftan kuru gıda dağıtımlarımız devam ediyor 200 bine yakın aileye. Diğer taraftan 200 bine aşkın aileye aylık 500’er liralık nakit Ramazan desteği sağlıyoruz. Diğer taraftan 40 bin civarında aileye yaklaşık 250’şer liralık mobil alışveriş kodları ve alışveriş kartları gönderiyoruz" dedi.  

23 MİLYON LİRALIK NAKİT DESTEĞİ

Ağırlıklı olarak ailelere yardımları nakit olarak yapmaya çalıştıklarını ifade eden Dr. Kınık, sözlerine şöyle devam etti: "Özellikle nakit desteklerde bu bölgede Elazığ depremi sonrasında Diyarbakır’ın da, ilçelerinin de etkilendiğini biliyoruz. Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve İzmir’de, Giresun’da afetten etkilenen bölgelerimize 23 milyon liralık nakit desteği Ramazan boyunca sağlıyoruz." 

60 BİN KIZILAY GÖNÜLLÜSÜ SAHADA 

Kızılay’ın tüm hızıyla Ramazan boyunca 8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedeflediğini aktaran Dr. Kınık,"1 milyonu yurt dışında olmak üzere yoksulluğun, kuraklığın pençesinde yaşayan Yemen, Somali, Sudan, Suriye gibi ülkelere 1 milyonu yurt dışında, 7 milyonu yurt içindeki vatandaşlarımıza elini uzatmak için çabalıyor. 60 bin Kızılay gönüllüsü sahada” ifade etti. Dr. Kınık ve beraberindeki heyet, daha sonra açılışını gerçekleştirdikleri aşevini gezerek yerleşke hakkında bilgi aldı.  

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL