Ramazan

Ramazan’ın olmazsa olmazı Hatay’da üretiliyor!

Ramazan’ın olmazsa olmazı Hatay’da üretiliyor!

Giriş: 27 Nisan 2021, 11:42 Güncelleme: 27 Nisan 2021, 12:00

Birbirinden lezzetli tariflere ev sahipliği yapan Hatay’ın ramazana özel lezzeti olan “Küncülü Helva”sı parmak ısırtıyor.

Vücudu dengelemek amacıyla tüketilen, Hatay’ın “küncülü helvasıRamazan sofralarının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Gastronomi kenti Hatay’ın vazgeçilmez lezzeti olan ve sadece Ramazan aylarında satışa sunulan küncülü helva, vücudu dengelemek için tüketiliyor. Tahin, şeker, çöven otu ve küncü olarak bilinen susamın karışımıyla üretilen helva, bu sene her zamankinden daha fazla talep görüyor.

TARİHİ 400 YILA DAYANIYOR

Tarihi yaklaşık 400 yıla dayanan helva, Hatay’ın tarihi Uzun Çarşısı'nda sadece bir aile tarafından yapılıyor ve satışa sunuluyor. Bu özel tatlının mimarlarından olan Şahap Fansa, “Küncülü helva, sadece ramazandan ramazana çıkıyor. Bu Hatay’ın geleneksel bir tatlısıdır. Küncülü helva çıkmadığı zaman çarşıda kimse ramazanın olup olmadığını anlamıyor. Ramazandan bir gün önce yapmaya başladığımız için herkes o zaman hisseder, çocukluğuna döner” ifadelerini kullandı.

OSMANLI’DAN BERİ ŞİFA NİYETİNE YENİYOR

Helva yapmaya başlama hikayesini dile getiren Fansa, “Biz eniştemizden, o da babasından öğrenmiş. Bu yaklaşık 400-500 yıllık bir tatlıdır. İçinde çöven kökü var. Çöven kökü de bağırsak, mide dostudur. Osmanlı zamanından beri şifa niyetine yenilen bir tatlı. Ramazanda da çıkmasının sebebi kan ve şeker oranını dengelemek için tüketilir” dedi.

KAYNAYAN ŞEKER, ÇÖVEN OTUYLA BULUŞUYOR

Küncülü helvanın yapım aşamasını da anlatan dile getiren Fansa, “Ana gıda maddesi imalathanede yaklaşık bir 3-4 saat şekerin kaynamasıyla çöven otunun buluşmasıyla beraber hazır hale geldikten sonra buraya geliyor. Burada da kavrulmuş susamla buluştuktan sonra makineden çıkıyor. Bu makinede 300-400 yıllık bir makine. Makineden geçme nedeni de ince ince olup kırılacak yerlerinin belirlenmesi için çıkıyor. Sonra da pervaneyle kurutup servis ediyoruz” adiye konuştu.

BU SENE DAHA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

Küncülü helvaya geçen seneye göre ilginin daha da arttığını söyleyen Fansa, “Bu sene karpuz ve kavun olmadığı için ekstradan yiyecek tatlı bir şey bulunmadı. Bu sene çok ilgi gördü, mecburen insanları sıraya sokmak zorunda kalıyoruz. Bu sene özellikle şehir dışındaki vatandaşlarımıza hiç gönderemedik ama geçen seneye göre talep oldukça fazla” dedi.

Kaynak: İHA

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003 - 2021 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim