Ramazan

Öke: Asıl tehlike, kalplerdeki Allah’ın silinmesi

Öke: Asıl tehlike, kalplerdeki Allah’ın silinmesi

Giriş: 27 Nisan 2021, 14:42 Güncelleme: 27 Nisan 2021, 14:42

Şehir Ekranı TV’de izleyicilerle buluşan ‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu Prof. Dr. Mim Kemal Öke, “En büyük korkum Allah’sız bir dünyada yaşamak” dedi.

Nur Haktan’ın sunumuyla ekranlara gelen ‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu Prof. Dr. Mim Kemal Öke oldu. Programda Hz. Mevlana ve Allah aşkını anlatan Öke, ehli beyti severek ve sünnetullahı yerine getirerek Allah’a ulaşılabileceğini dile getirdi. İnsanların kalbindeki Allah’ın silinmeye başlamasıyla asıl tehlikenin başladığını belirten Öke, günümüzde Peygamber Efendimizi sevmeyen ve kalbi mühürlenmiş bir kitlenin var olduğunu söyledi.

“NURSUZ AŞK OLMAZ”

Allah için sevmenin çok önemli olduğunu belirten Öke, “Burada ölçüyü Allah koymalıdır. Bunun için de Peygamberimize ve ehlibeyte muhabbet beslememiz gerekmektedir.  Sufiler, nursuz aşkı, edepsizlik olarak görür. Nursuz aşk olmaz. Hz. Mevlana, tüm masivadan vazgeçerek gönlümüze Allah aşkını koymamız gerektiğini söyler. Yani Allah’tan uzaklaştıracak her şeyden uzak durmamız gerektiğinden bahseder” ifadelerini kullandı.

"İNSAN KENDİ MİRACINA VARMALI"

Hz. Mevlana’nın bütün eserlerinde oruç üzerinde hayli durduğunu belirten Öke, “Hz. Mevlana, ‘Ey gönül, oruçlu iken Allah’a misafirsin. Sana gökyüzü sofrası yakışır. Sen bu mübarek ayda cehennemin kapısını kapat. Böylece sen cennetten binlerce kapı açarsın…” sözlerini anımsatarak orucun önemine dikkat çekti. Öke sözlerine şöyle devam etti: “Ne yediğimiz helal, nasıl yediğimiz miracımız olmalıdır. Su içtiğimiz zaman bile onun nimet olduğunu düşünmeliyiz. İnsan hem kendi miracına varmalı hem de başkalarının miracına vesile olmalıdır.”

“EN BÜYÜK NİMET İNSANDIR”

En büyük nimetin insan olduğunu da sözlerine ekleyen Öke, şunları kaydetti: “İnsan insanın kurdu değil dostudur demeliyiz. Artık insanın bir nimet olarak ortaya çıkması gerekiyor. Çünkü en büyük nimet insandır.”

Programda Enes Yıldırım ise seslendirdiği ilahilerle izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Kaynak: Haber7

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003 - 2021 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim