Üniversite öğrencilerinden "zimem defteri" geleneği

Yozgat'ta üniversite öğrencileri "zimem defteri" uygulamasıyla bir bakkalda veresiye defterini satın alarak, vatandaşın borcunu kapattı.

Üniversite öğrencilerinden "zimem defteri" geleneği
GİRİŞ 29.04.2021 10:37 GÜNCELLEME 29.04.2021 11:59 KAYNAK AA
ÖNEMLİ KONULAR

Osmanlı döneminden kalan günümüzdeyse unutulmaya yüz tutmuş, “zimem defteri” geleneğini, Yozgat’ta üniversite öğrencileri yaşattı. Bir araya gelen üniversite öğrencileri, yakınları ve komşularından topladıkları para ile bir bakkalın veresiye defterini 4 bin 500 liraya satın alarak vatandaşların borcunu sildi.

“RAMAZAN AYI, İYİLİK AYI”

Yozgat'ta Yüksek lisans öğrencisi Lübeyne Nurdoğan ve arkadaşları, Yozgat Valiliği aracılığıyla hayırseverlerin desteği ile hayata geçirilen "zimem defteri" uygulamasıyla bir bakkalın veresiye defterindeki tüm borçları ödedi. Nurdoğan, gazetecilere ramazan ayının iyilik ve paylaşma ayı olduğunu belirterek, "Arkadaşlarımızla birlikte ihtiyaç sahiplerine destek olmak istedik. Ben ve arkadaşlarım hayır sahibi aile dostlarımızla 'biz de varız' dedik ve bir bakkaldaki veresiye defterini satın aldık." dedi.

“500 LİRADAN BENDEN OLSUN DEDİM”

Bakkal Osman Şimşek de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bazı vatandaşların maddi durumunun iyi olmadığını belirtti. Şimşek, hayırseverin katkılarıyla veresiye defterindeki borçların silindiğini ifade ederek, "Defterde 5 bin lira borç vardı. 500 lira benden olsun dedim ve 4 bin 500 liraya defteri verdim Defterde 15-20 kişinin borcu vardı, hepsi silindi." diye konuştu. Borç ödendikten sonra bakkalın duvarına, "Bu bakkalda vatandaşlara ait tüm borçlar, Valiliğimiz aracılığıyla hayırseverlerimiz tarafından ödenmiştir." yazısı asıldı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL