800 yıl önceki “imaret” geleneğini devam ettiriyorlar

Kırşehir'deki İmaret Camisi'nin din görevlileri, 11 yıl önce ramazan ayında başlattıkları yardımlaşma geleneğini, senenin her ayına yayarak sürdürüyor.

800 yıl önceki “imaret” geleneğini devam ettiriyorlar
GİRİŞ 06.05.2021 16:37 GÜNCELLEME 06.05.2021 16:37 KAYNAK AA
ÖNEMLİ KONULAR

"Caminin imamı"ndan "mahallenin imamı"na dönüşümün güzel örneklerinden birini sergileyen Medrese Mahallesi'ndeki İmaret Camisi'nin imamı Ömer Olgun ve müezzini Oğuzhan Kaya, cemaatin katkılarıyla hazırladıkları yardım poşetleri ve paketlerini yine onların desteğiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Müezzin Oğuzhan Kaya, kendilerine rehber edindikleri Şeyh Süleyman Türkmani'nin 800 yıl önce başlattığı imaret geleneğini sürdürmeyi amaçladıklarını söyledi.

MAHALLENİN DESTEĞİ İLE YARDIMLAR 365 GÜN SÜRÜYOR

Mahalledeki varlıklı insanların yardımlarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için önderlik yapmaya gayret ettiklerini belirten Kaya, cemaatin önerilerine her zaman dikkat ettiklerini dile getirdi. Kaya, bu geleneği 11 yıl önce ramazan ayında başlattıklarını ancak mahallelinin katkıları ve cemaatin azmiyle son 3 senedir yılın her ayına yaydıklarını anlatarak, "Mahallemizle birlik içinde bu geleneği başlattık. Cemaatimizin dağıtacağı yardımları camimizde topluyoruz. Ortak bir organizasyonla ihtiyaç sahiplerini belirleyerek dağıtımlarımızı yine cemaatimizle yapıyoruz. Bu sene de aynı geçen yıllardaki gibi yaptık. Ramazan dışında her ayın sonuna kadar yardımlar toplanıyor, gelen ayın başından itibaren de dağıtılıyor." ifadelerini kullandı.

“CEMAATİMİZLE YARDIMLARI ULAŞTIRIYORUZ”

İhtiyaç sahiplerini cemaatle istişareler sonucunda belirlediklerini aktaran Kaya, şunları kaydetti: "Cemaatimiz evlerinde hayır yapmak istedikleri gıda maddelerini camimize getiriyorlar. Hep beraber camimizin içinde paket ve poşetlere koyuyoruz. Nakdi olarak yardım yapanların paralarıyla da çeşitli gıda maddeleri alıyoruz. Yumurtadan salçaya, yağa kadar her türlü gıda maddesini poşet ve paketlere koyuyoruz. Süleyman Türkmani hazretleri camimizi bir imarethane olarak yaptırmış. Biz de bu geleneği sürdürmek için uzun süredir yardım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her ramazan ayında ve diğer aylarda cemaatimizle yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz."

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL