"Tava ciğer" iftar sofralarına lezzet katıyor

Edirne'nin tescilli lezzetlerinden "tava ciğer" iftar sofralarını muhteşem tadıyla renklendiriyor.

"Tava ciğer" iftar sofralarına lezzet katıyor
GİRİŞ 11.05.2021 12:33 GÜNCELLEME 11.05.2021 12:33 KAYNAK AA
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış
ÖNEMLİ KONULAR

Türk Patent ve Marka Kurumunca 2009'da hazırlanışı ve yapımı tescillenerek coğrafi işaret belgesi alan tava ciğer, iftar sofralarını lezzetlendiriyor. Sofraları süsleyen tava ciğer, restoranlardan sipariş edilebilirken vatandaşlar tarafından evlerde de hazırlanabiliyor. Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan "tam kapanma" sürecinde ramazan ayını evlerinde geçiren vatandaşlar, restoranlarda yemeye alışık oldukları lezzetleri daha çok evlerinde yapmayı tercih ediyor.

LEZZETİN PÜF NOKTALARI
Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar da vatandaşların evlerinde Edirne usulü tava ciğer yapabileceklerini ifade etti. Dinar, salgın nedeniyle insanların evde kalmayı tercih ettiğini, bu dönemde tava ciğer yemek isteyenlerin kendilerine sıkça tarifini sorduğunu dile getirdi. Tava ciğerin yapım aşamalarını anlatan Dinar, en önemli noktanın ciğerin zarının üzerinden alınması ve keskin bir bıçakla ince ince doğranması olduğuna dikkati çekti.


“DÜNYANIN EN HIZLI PİŞEN YÖRESEL LEZZETİ”

Ciğerin kesiminden sonra bol suyla yıkanarak tuzlanması gerektiğini belirten Dinar, tarife ilişkin şu bilgileri paylaştı:
"Kasaptan aldığımız dana ciğeri, mutfakta tahtanın üzerinde olabildiğince ince doğruyoruz. Kevgirin içine koyup bol sudan geçiriyoruz. Az bir tuz koyuyoruz. Biraz dinlendirdikten sonra derin bir tavanın içine bol ayçiçeği yağı koyuyoruz. Yağ kızarmaya devam ederken bir tabağın içerisine buğday unu koyuyoruz ve ciğerleri unluyoruz. Yağımız kızdığında küçük bir ciğer atıp kontrolünü yapıyoruz. Kızdığını anladığımız anda ciğerleri yavaşça tavanın içine bırakıyoruz. Bu arada elinizde kepçe hazır olsun çünkü dünyanın en hızlı pişen yöresel lezzetini hazırlıyoruz. 55-60 saniyede hazır hale geliyor. Daldır çıkar usulü pişiriyoruz ve kehribar gibi sarı kelebek kadar hafif bir ciğer elde etmiş oluyoruz."

Dinar, tava ciğerin yanında garnitür olarak kuru biber, cacık ve ayranın lezzetli şekilde tüketilebileceğini kaydetti.

 

YORUMLAR 4
 • Kurdi el yandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ciğer alabilen kaç kişi var?
  Cevapla
 • Yusuf Çolak 1 yıl önce Şikayet Et
  Ciger alan kac kisimi var? Eger cigerciler acik olsunlar oturmaya yer bulamazsiniz
  Cevapla
 • Kurmanc el vatnsever 1 yıl önce Şikayet Et
  Adım gibi eminim sende çocuğuna süt alamayan karı gibisin..viskiye para vardır ama..
  Cevapla
 • Saygın 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerdeeeee.
  Cevapla