Fatih’te Bir Başkadır Ramazan

Fatih Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan ayının manevi atmosferinin daha yoğun ve daha huzurlu yaşanması için birçok çalışmaya ve etkinliğe imza attı.

Fatih’te Bir Başkadır Ramazan
GİRİŞ 29.04.2022 13:38 GÜNCELLEME 29.04.2022 13:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış
ÖNEMLİ KONULAR

İstanbul’un Fatih ilçesinde bu yılda Ramazan ayı yoğun ve bereketli geçerken Fatih Belediyesi de tüm Ramazan boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerle renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Ramazan ayının Fatih’te her zaman farklı yaşandığını vurgulayan Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Pandemiden dolayı iki yıldır Ramazan ayları mahzun geçiyordu. Çok şükür bu yıl Ramazan ayını evlerimizde, mahallelerimizde, akraba ve komşularımızla, vatandaşlarımızla bir arada hakkıyla yaşadığımızı düşünüyorum. Fatih’in parkları, bahçeleri iftar sofralarına sahne oldu. Oruç ayının asude iklimi her yeri sardı. Biz de Fatih Belediyesi olarak, Ramazan ayının layıkıyla yaşanması için elimizden geleni yaptık. Gençlerimiz başta olmak üzere her yaştan her kesimden insanımızla, kurum ve STK’larımızla iftar ve sahur sofralarında bir araya geldik.” dedi.

CAMİLER RAMAZAN’A HAZIRLANDI

Tüm İstanbullulara ev sahipliği yapan Fatih’in tarihi mekânları, ibadethaneleri ve türbeleri Fatih Belediyesi ekipleri tarafından titizlikle temizlenerek, Ramazan’a hazır hale getirildi, gül suyu sıkıldı ve iftar vakitlerinde vatandaşlara iftariyelikler dağıtıldı.

Toplu iftarlar düzenlendi

İLK İFTAR TOPU SULTANAHMET’TE ATILDI

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un iftar topu Sultanahmet Meydanı'ndan atıldı. Fatih Belediyesi tarafından Selimiye Kışlası'ndan getirilen top atıldıktan sonra Alman Çeşmesi ile Dikilitaş arasındaki alanda kurulan iftar çadırında ikram edilen iftariyeliklerle vatandaşlar ilk iftarlarını yaptı. 

HIRKA-İ ŞERİF 2 YIL ARADAN SONRA ZİYARETE AÇILDI

Pandemi dolayısıyla iki yıldır ziyarete kapalı olan Peygamberimizin Veysel Karani’ye emaneti Hırka-i Şerif mübarek Ramazan ayının manevi ikliminde Hırka-i Şerif Camii'nde dualarla ziyarete açıldı.

TÜRBE ZİYARETLERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi, Eyüp Sultan Hazretleri Türbesi, Unkapanı Mehmed Emin Tokadi Hazretleri Türbesi ve Hırka-i Şerif Camii ziyaretlerinden oluşan gezi programlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

VAKT-İ MUHABBET EVLERE KONUK OLDU

Televizyon programcısı Serdar Tuncer, Ramazan ayı boyunca her Cuma ve Pazar akşamı birbirinden değerli konukları Fatih Kültür Sanat Merkezi’nde ağırladı. Sosyal medya hesaplarından canlı yayın ile paylaşılan Vakt-i Muhabbet programına Fatihliler hem katılım sağlayarak hem de ekranları başından yoğun ilgi gösterdi.

Başkan Turan Ramazan boyunca çatkapı ziyaretlerini sürdürdü

BAŞKAN TURAN RAMAZAN’DA ZİYARETLERİNE HIZ VERDİ

Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, ilçe sakinleriyle hasbihallerini Ramazan ayında da sürdürdü. Günün büyük bir kısmını Fatihlilere ziyarete ayıran Başkan Turan, muhtarlık, esnaf ve hane ziyaretlerine iftar öncesi, iftar sonrası ve sahur boyunca yoğun bir şekilde devam etti. Başkan Turan her akşam iftar öncesi ve sonrası çatkapı ziyaretlerini sürdürdü.

İHTİYAÇ SAHİPLERİ UNUTULMADI

Fatih Belediyesi’nin ihtiyaç sahiplerine destekleri Ramazan ayı boyunca aralıksız sürdü. Muhtaç vatandaşlara erzak kolisinin yanında ihtiyaç durumlarına göre hazır yemek, kıyafet gibi destekler de aralıksız olarak sürüyor.

Fatih'te Ramazan ayının maneviyatı yaşandı

İFTAR VE SAHUR PROGRAMLARIYLA RAMAZAN’IN MANEVİYATI YAŞANDI

Düzenlenen çeşitli iftar ve sahur programlarıyla başta şehit ve gazi aileleri olmak üzere, yetimlerle, Suriçi kart üyeleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, çeşitli kesimden vatandaşların yanı sıra basın mensuplarıyla bir araya gelinerek oruçlar açıldı, sahurlar yapıldı. İlçedeki hastanelerde hasta yakınlarına iftar ikramları yapıldı. Kandil gecelerinde vatandaşlara kandil simidi, lokum, su, şerbet ikramı yapıldı.

YORUMLAR 3
 • naif 1 yıl önce Şikayet Et
  trafik sorununa çözüm bekliyor Fatih. Akşamları veznecilerden edirnekapıya 45 dk da gidemiyoruz, edirnekapı-mescidi selam tranvayı, veznecilerdeki metroya bağlanacaktı alttan. Neoldu o proje? Bekliyoruz.
  Cevapla
 • Türkiye 81 1 yıl önce Şikayet Et
  İEkrem İ. Oğluna soracaksın akıllım...
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  ısmarlama haberlere devam..
  Cevapla