Ramazan

Tatlıyı fazla kaçırmayın!

Tatlıyı fazla kaçırmayın!

Giriş: 23 Ağustos 2011, 14:56 Güncelleme: 23 Ağustos 2011, 14:56

Ramazan ayı boyunca oruç tutanların bayramda yemek, tatlı ve asitli içeceklerin ölçüsünün kaçırılmasının, ağız ve diş sağlığını tehdit ettiği bildirildi.

Ramazan ayı boyunca oruç tutanların bayramda yemek, tatlı ve asitli içeceklerin ölçüsünü kaçırabileceğini belirten uzmanlar, Ramazan Bayramı’na 1 hafta kala diş uyarısında bulundu.

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlı, şeker ve çikolataya hayır diyemeyenlerin, genel sağlığını etkileyecek hastalıklara ve diş çürüklerine davetiye çıkardığını kaydeden uzmanlar, özellikle Ramazan Bayramı’nda tatlı ve şeker tüketimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Ağız sağlığıyla ilgili problemlerin genel vücut sağlığını da olumsuz etkileyebileceğini aktaran uzmanlar, “Bayram boyunca özellikle ziyaretlerde ikram edilen şeker ve tatlıların ağızda asidik bir ortam oluşturuyor. Bu da diş çürüğü oluşumunu hızlandırıyor.

Lokum, çikolata ve baklava gibi tatlı gıdalar ve asitli içecekler tüketildikten sonra diş fırçalama imkanı olmadığı bakteri oluşumunu artırıyor. Bunu kısmen de olsa önlemek için ağzın bol suyla çalkalamasını veya şekersiz sakız çiğnenmesini öneriyoruz.

Diş fırçalamanın yanı sıra tüketilen bazı besinler de diş çürüklerini önlüyor. Peynir, süt, elma ve havuç gibi besinler, içerdikleri maddelerle ağızdaki asit miktarını azaltarak, diş çürüklerinin önlenmesinde etkili oluyor” diye konuştu.

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim