Ramazan

Oruç sonrası aşırı yemek yeme eğilimine dikkat!

Oruç sonrası aşırı yemek yeme eğilimine dikkat!

Giriş: 16 Ağustos 2012, 13:33 Güncelleme: 16 Ağustos 2012, 13:33

Bir ay süren oruç döneminden sonra pek çok kişide fazla yemek yeme eğilimi oluştuğunu belirten uzmanlar, özellikle aşırı tatlı tüketiminin mide yanması, reflü, hazımsızlık gibi problemlere neden olacağı uyarısında bulundu.

Diyetisyen Gözde Alp, Ramazan Bayramı’nın sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi için sağlıklı beslenme ilkelerine uyulması gerektiğine dikkat çekti. Birçok kişinin bayram günlerini sadece tatlı, çikolata ve şeker yiyerek geçirdiğine dikkat çeken Alp, şunları kaydetti: “Diğer zamanda nasılsa çok fazla tatlı tüketmiyorum düşüncesiyle, öğün atlayarak ikram edilen bütün tatlıları tüketme çabasına giriyoruz. Ancak bu düşünceyle yapılan beslenme yanlışı kişide mide yanması, gaz şikâyetleri, mide bulantısı ve hazımsızlık problemlerinin görülmesine neden olur. Unutmamamız gereken şey; tatlının fazla besleyici değeri olmayan, küçük porsiyonunun bile kalori değeri yüksek olan bir yiyecek olduğudur.”

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte, normal yeme düzenine geçilen bayramda sağlıklı beslenme ilkelerine uyulması gerektiğini anlatan Alp, bayram sabahı güne mutlaka kahvaltı yaparak başlanması gerektiğini söyledi. “Kahvaltı diğer öğünlerde yiyeceğimiz besinlerin porsiyon miktarlarını ayarlamamızı kolaylaştırır. Böylece tatlıya olan ilgimiz biraz daha azalacaktır” diyen Alp, çok fazla çikolata, tatlı, şeker tüketiminin mide yanması, reflü, hazımsızlık, kilo alma gibi problemlere neden olacağı uyarısında bulundu. Alp, özellikle tansiyon, kalp- damar, kolesterol, şeker ve mide rahatsızlığı olan bireylerin daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

“EN MASUM İÇECEK SU”

Alp, şu uyarıları yaptı: “İkram edilen her şeyi tüketmeyin, “hayır” demesini bilin. Asla kendinize tatlı yemeği yasaklamayın. Yiyeceğiniz tatlı miktarına karar verin. En basitinden, şeker ve çikolata tüketmeyin. Bayramda gün içindeki diğer öğünlerinizi de tüketin. Bayram günlerinde sebze tüketimine ağırlık verin. Bayram günleri fiziksel aktivitenizi artırın. Gideceğiniz yer yakın ise yürüyerek gidin. Uzak bir yere gidecekseniz arabanızı 10 dakika uzaklığında bir yere park edin. En masum içeceğin su olduğunu unutmayın. Hazır meyve suları, gazlı içeceklerde fazla miktarda şeker olduğu unutulmamalı ve tüketimlerine dikkat edilmelidir. Ayran, bitki çayları, açık çay, taze sıkılmış meyve suları daha fazla tercih edilmelidir.”

Kaynak: CİHAN

Namaz Vakitleri

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Mekke Canlı Yayın
Medine Canlı Yayın
Nokta Elektronik Medya A.Ş. Copyright © 2003-2015 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam Künye İletişim