5 yıldızlı otel karşısında yerde iftar

Emek ve Adalet Platformu üyesi bir grup, israfa dikkati çekmek ve lüks otellerdeki iftarları protesto etmek amacıyla Beşiktaş'taki 5 yıldızlı bir otelin karşısında mütevazı iftar sofrası kurdu.

5 yıldızlı otel karşısında yerde iftar
GİRİŞ 07.08.2011 01:06 GÜNCELLEME 07.08.2011 01:06 KAYNAK AA
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış
ÖNEMLİ KONULAR

Gruptakiler, otelin karşısına, ''İftar menü 316 TL, asgari ücret 658 TL'', ''İstanbul için utanç vakti'', ''İki ailenin bir otel iftarıyla bir aile bir ay doymak zorunda'' ve ''Burada israf var'' yazılı pankartlar astı.

Yanlarında getirdikleri su, ayran, zeytin, hurma, domates, salatalık, helva, börek, pide, bulgur pilavı, yaprak sarması ve tulumba tatlısı gibi iftariyelikleri, kurulan yer sofrasına özenle yerleştiren gruptakiler, büyük kazanlarda da mercimek çorbası ve pilav yaptı.

Grup adına açıklama yapan ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, platform üyesi gençlerin ramazan ayıyla birlikte her Cumartesi günü lüks otellerdeki iftarları protesto edeceklerini söyledi.kullan

Eliaçık, lüks oteldeki bir iftar menüsü için bir kağıt toplayıcısının 6 gün çalışması gerektiğini belirterek, ''Bugün biz kağıt toplayıcılarını da, sokak çocuklarını da, Afrikalı kardeşlerimizi de çağırdık. Bu, Türkiye'de bir ilktir'' dedi.

Somali'de son 3 ayda 5 yaşından küçük 29 bin çocuğun açlıktan öldüğünü kaydeden Eliaçık, ''Ramazan, sadece aç kalarak tanrıyı memnun etme değil, açlar ve yoksullarla ilgilenerek, onların halini anlayarak Allah'ı hoşnut etme ibadetidir. Bu ibadet son zamanlarda maalesef Türkiye'de unutuldu. Din, bir zengin eğlencesi, iftar bir zenginlik ve gösteriş vesilesi haline geldi. Biz özellikle salonlarda, otellerde, vakıf binalarında, şaşaa ve debdebenin olduğu yerlerde insanları iftar yapmamaya çağırıyoruz'' diye konuştu.

Eliaçık, Ramazanın, kendini tutuş ve geriye çekiliş demek olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

''Lüksten, israftan, gösterişten, yalan ve kötü sözler söylemekten uzaklaşmamız lazım. Ramazanın ibadet olarak zaten özelliği bu. Bu ayda geriye çekilmeyeceksen ne zaman çekileceksin. Bu ayda israf, gösteriş, riya olur mu? Din, insanı dizginlemek, açlarla dayanışmak, lüksü, israfı, ötekini düşünmemeyi ortadan kaldırmak için var. Ama gelin görün ki Ramazan tam tersi bir özelliğe dönüşüyor.''

-''BELEDİYELER, RAMAZANIN RUHUNU YANSITAMIYOR''-

Belediyelerin ramazan etkinliklerini de eleştiren Eliaçık, ''Sultanahmet'te, Eyüp Sultan'da ramazan bir festival, iftar da bir eğlenceye dönüşmüş vaziyette. Biz buna itiraz ediyoruz. Belediyeler Ramazanın ruhunu tam olarak yansıtamıyorlar. Siyasi partilerin iftar programlarını iptal etmesi lazım. Otellerde, vakıflarda, derneklerde değil, mahallelerde, yoksulların evlerinde, sokaklarda iftar edilmesi lazım'' diye konuştu.

Protestoya, sosyal ağlardan yapılan çağrıya uyarak, platform üyelerini desteklemek amacıyla katıldığını belirten Adnan Kara da amaçlarını, ''Orucu gerçek anlamıyla gündeme getirmek, insanların bunu algılamasını sağlamak ve kardeşliği, birliği tekrar tesis etmek'' olarak açıkladı.

Üniversite öğrencisi Ayşenur Korkmaz da israf edilmemesi gerektiğini Kur'an-ı Kerim'den ve ailesinden öğrendiğini belirterek, ''Bunu hayatımın her noktasında yaşamaya çalışıyorum. Gördüğüm bu kapitalizmin zulmünü kabul etmiyorum, o sebeple buradayım'' dedi.

Korkmaz, katılımın bu kadar yoğun olmasını beklemediğini kaydederek, ''Fark edilmeyeceğiz diye korkuyorduk ama hem medya grupları hem de otelin sahipleri, müdürleri gelip gördüler, biz de amacımıza ulaştık. Otel yetkilileri yer isteyip istemediğimizi sordu. 'İhtiyacımız yok. Biz sadece size bir şeyler anlatmak, rahatsız etmek için buradayız' dedik. Geldik ve rahatsız ediyoruz'' şeklinde konuştu.

YORUMLAR 2
  • mustafa zeki 10 yıl önce Şikayet Et
    cok anlamlı bır eylem. Israfın ve tuketım cılgınlıgının bu derece arttıgı dunyada yapılan eyleme saka cıkarıyorum Ne kadar guzel dusunmussunuz. Tebrık ederım.
    Cevapla
  • darbeleredurde 10 yıl önce Şikayet Et
    bencede. siyasi partiler 5 yıldızlı otellerde iftar uygulamalarına son vermeli !
    Cevapla